jak robić dobre zdjęcia?

Jak robić dobre zdjęcia? Poznaj programy tematyczne

Jak robić dobre zdjęcia? To pytanie słyszy każdy, kto profesjonalnie zajmuje się fotografią. Zazwyczaj odpowiadam, że dobra fotografia niekoniecznie musi być poprawna pod względem technicznym czy kompozycyjnym. Zdjęcie ostre nie zawsze jest lepsze od zdjęcia nieostrego. Fotografia przede wszystkim powinna zaciekawiać, opowiadać historie i wywoływać emocje. Nie twierdzę, że umiejętności techniczne są nieistotne. Nad aparatem trzeba panować – nie można zdać się jedynie na pełną automatykę i przypadek.

Osobną kwestią jest na ile musisz zgłębić tajniki obsługi aparatu, aby robić dobre zdjęcia. Istnieją trzy etapy wtajemniczenia – programy tematyczne, tryb priorytetów PASM oraz sterowanie manualne.

Odpowiadając na pytanie „jak robić dobre zdjęcia?”, chcę cię zachęcić do pożegnania się z pełną automatyką i przejścia na programy tematyczne. Ich opanowanie to minimum tego co musisz wiedzieć o technice fotografowania.

jak robić dobre zdjęcia?
Zdjęcie nieostre, nie oznacza zdjęcia nieudanego

 

Jak robić dobre zdjęcia? Trzy rzeczy, które koniecznie trzeba opanować

  • – jak przejść z pełnej automatyki na programy tematyczne
  • – jaki wybrać format zapisu – RAW czy JPEG
  • – jak barwa światła wpływa na zdjęcie i do czego służy balans bieli

 

Zapomnij o pełnej automatyce

Jeżeli fotografujesz dobrym aparatem zapomnij o trybach auto, inteligentne auto, green line i tym podobne. Automatyka, która świetnie sprawdza się smartfonach, mocno szwankuje w bardziej zaawansowanych konstrukcjach. Często słyszę od ludzi, że zdjęcia robione smartfonem są znacznie lepsze, niż te wykonane lustrzanką. Dlaczego tak się dzieje? Producenci smartfonów wiedzą, że ich użytkownicy nie będą bawić się w żmudne ustawianie parametrów, więc oferują kilka podstawowych trybów, których zadaniem jest efekt końcowy w postaci ładnego zdjęcia.

Zaawansowany sprzęt (lustrzanki, bezlusterkowce, rozbudowane kompakty) są stworzone dla bardziej świadomego użytkownika. Oferują mnóstwo opcji do wyboru. Możliwości personalizacji są ogromne, dlatego instrukcje obsługi mają więcej stron niż Biblia Tysiąclecia. Automatyka jest uśrednieniem tych możliwości. To uśrednienie widać w efekcie końcowym, czyli fotografii. Zazwyczaj nie zachwycającej fotografii. Jeżeli chcesz poprawić jakoś zdjęć musisz co najmniej opanować programy tematyczne.

Programy tematyczne

W zależności od producenta, programy tematyczne mogą się różnie nazywać (w Panasonicu jest to „tryb sceny”). Programy tematyczne ustawiamy pokrętłem na obudowie lub za pomocą menu. Można je rozpoznać po charakterystycznych piktogramach. Stosowanie programów tematycznych jest bardzo proste. W zależności, co fotografujemy, ustawiamy odpowiedni program, a resztę parametrów dobiera za nas aparat.

Standardowo w aparatach są dostępne programy: tryb sportowy, zdjęcia nocne, portret, krajobraz, makro. Jednak niektórzy producenci oferują znacznie więcej możliwości. Na przykład w ramach portretu jest tryb fotografowania w pomieszczeniu lub w plenerze, a w ramach krajobrazu dostępne są krajobrazy naturalne oraz architektura. Szczególnie wart uwagi jest tryb „plaża” ułatwiający fotografowanie w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych, jakie panują na plaży, sprawdza się też przy robieniu zdjęć zimowych.

Istnieje ogromna różnica między różnymi rodzajami fotografii. Ich uśrednienie przez automat daje zdjęcia przeciętne lub złe. Wybór programu tematycznego umożliwia dobór właściwych parametrów. Jeżeli sprzęt dysponuje dobrze skomponowanymi programami tematycznymi, to i zawodowcy chętnie po nie sięgają.

W ramach programów tematycznych możesz zmieniać w aparacie tylko kilka ustawień, z których najważniejsze są: format zapisu, balans bieli i ustawienia autofokusa, czyli sposobu pomiaru ostrości. Temu ostatniemu zagadnieniu poświęcę osobny artykuł, a w tym chcę zająć się dwoma pierwszymi.

Programy tematyczne
Programy tematyczne

 

Format zapisu – RAW czy JPEG?

Aparaty zapisują zdjęcia w dwóch formatach – RAW (bez kompresji) i JPEG (z kompresją). Zazwyczaj sprzęt oferuje dodatkowo dwa rodzaje kompresji JPEG oraz zapis w obu formatach jednocześnie.

Im bardziej skompresowane zdjęcie, tym mniej miejsca zajmuje na karcie pamięci, ale wraz ze wzrostem kompresji jakość ulega też pogorszeniu. Wydaje się więc, że każdy fotograf z ambicjami powinien zapisywać zdjęcia w formacie RAW. Niekoniecznie jest to dobry pomysł. Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – jak będziesz wykorzystywać fotografie? Jeżeli zamierzasz rozwijać fotografię artystyczną, wystawiać zdjęcia w bankach zdjęć, drukować swoje dzieła w dużych formatach, to pracuj z plikami RAW. Jeżeli jednak twoje fotki będą głównie lądować na portalach społecznościowych i stronach internetowych, to odpuść sobie RAW

Zaletą RAW jest możliwość zmiany parametrów po wykonaniu zdjęcia. W programie graficznym można poprawić wiele elementów, np. balans bieli. Z drugiej strony RAW wymaga sporo pracy. Po pierwsze zdjęcie trzeba wywołać. Wywołanie polega na zamianie na format TIFF lub JPEG. Po drugie RAW wymaga obróbki graficznej. Czysty RAW zazwyczaj jest nieładny, poszarzały, gdyż stanowi uśredniony zapis zdjęcia. Dopiero proces obróbki wydobywa z niego wszystkie zalety. Plików RAW nie czytają starsze wersje Windows (do 7 włącznie), nie można ich przesłać mailem, ani wstawić na media społecznościowe.

Wadą zapisu JPEG jest kompresja i dużo mniejsza możliwość edytowania. Ale JPEG nie trzeba obrabiać graficznie, można przesyłać natychmiast na portale społecznościowe, łatwo się je przegląda (wiele programów nie czyta RAW).

Moja rada: rób zdjęci w najmniej skompresowanych JPEG. RAW zachowaj tylko na specjalne okazje

format RAW
Tak wygląda zdjęcie RAW nie poddane obróbce
jak robić dobre zdjęcia?
A tak, gdy przeszło obróbkę graficzną

 

Balans bieli

Światło ma swoją barwę. Można się o tym przekonać kupując żarówki. Temperatura barwowa jest wyrażona w stopniach Kelvina. Im tych stopni mniej, tym cieplejsze światło, a im więcej tym bardziej zimna barwa światła. Temperaturę barwową znajdziemy pod przyciskiem WB (white balance – balans bieli).

Większość aparatów posiada kilka zdefiniowanych balansów bieli, niektóre pozwalają na własne ustawienia w stopniach Kelvina. AWB –to najczęściej stosowany automatyczny balans bieli. Przy trudniejszych warunkach oświetleniowych, automatyczny balans lubi się gubić. Oprócz AWB producenci oferują ustawienia: słoneczna pogoda, zachmurzenie, cień oraz światło żarowe. Warto pamiętać, że ustawienie balansu bieli na chmury lub cień da cieplejsze odwzorowanie barw.

Aby znaleźć swój ulubiony tryb balansu bieli, radzę zrobić serię zdjęć tej samej sceny, za każdym razem zmieniając ustawienia balansu bieli, a potem obejrzeć efekty pracy na monitorze komputera

balans bieli
Ustawienie balansu bieli
balans bieli
Drugie stawienie balansu bieli
balans bieli
Trzecie ustawienie balansu bieli. Zobacz jakie efekty można osiągnąć przy pomocy balansu bieli

 

Jak robić dobre zdjęcia? Podsumowanie

  1. W zaawansowanych aparatach unikaj fotografowania w trybie pełnej automatyki (green line)
  2. Sprawdź jakie programy tematyczne (tryby sceny) oferuje twój sprzęt i naucz się ich używać
  3. Jeżeli nie poddajesz zdjęć obróbce komputerowej, to nie zapisuj ich w formacie RAW, tylko w wysokiej jakości JPEG
  4. Sprawdź ustawienia balansu bieli w praktyce. Pamiętaj, że automatyczny balans bieli (AWB), nie zawsze oddaje właściwą barwę światła. Ustawienie balansu bieli na słoneczko daje zimniejszą barwę, natomiast chmury lub cień ocieplają fotografię

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
BabowniaOlaDawid LasocińskiRobertnieludzkadziewczyna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nieludzkadziewczyna
Gość

zdjęcia to wciąż jeszcze dla mnie czarna magia. dobrze że znalazłam u Ciebie przydatne informacje!

Robert
Gość

Swoją przygodę z fotografią rozpocząłem dawno temu i wiele czasu zajęło mi to, aby zrozumieć jak to wszystko ustawiać z automatu i jak można wiele uzyskać próbując samodzielnie dojść do wszystkiego.
Mądry artykuł i polecam każdemu, kto chce mieć lepsze efekty.

Ola
Gość

Świetny tekst! Z programami dopiero się zaprzyjaźniam, nie wszystko jeszcze wychodzi tak, jakbym sobie życzyła 🙂 Ale próbuję bo nie ma się co bać. Dużo ważnych informacji – dzięki! Miłego dnia 🙂

Babownia
Gość

Dziekuje Dawid za ten artykuł. Zmobilizował mnie do powrotu do mojego automatu. Pozdrawiam Cie serdecznie 🙂