Dawid Lasociński

Jaki mam kupić aparat? Część 3 – istotne parametry techniczne

Gdy masz już rozpoznane potrzeby (część 1), a zanim wybierzesz konkretny model (część 2), warto jest porównać parametry techniczne aparatów. Przeglądanie długich list z cyframi i niekoniecznie zrozumiałymi określeniami, nie tylko dla laika jest zajęciem mocno frustrującym. Dlatego chcę ci podpowiedzieć na które parametry techniczne aparatów należy przede wszystkim zwrócić uwagę, a co jest mniej istotne. Pamiętaj też, że ten poradnik napisałem na podstawie wieloletniego doświadczenia fotograficznego lecz jest to wyłącznie moja opinia, więc nie podchodź do niej bezkrytycznie.

O jakości aparatu decyduje przede wszystkim…

Obiektyw

Jeżeli obiektyw jest kiepski, zdjęcia też będą kiepskie i żadna zaawansowana technika, ani inne bajery niczego już nie poprawią. Co to znaczy dobry obiektyw? Taki, który nie powoduje zniekształceń obrazu, umożliwia uchwycenie ostrości na całej powierzchni zdjęcia, jest solidnie wykonany i posiadać dobrą powłokę antyrefleksyjną, która nie dopuszcza do pojawiania się nieprzyjemnych dla oka rozbłysków w postaci flar i blików.

Dobrze aby obiektyw był jasny. Co to znaczy? Im niższa dostępna przysłona, tym jaśniejszy. Ideały mają przysłonę 1.8-2.8. Jasny obiektyw pozwala na uzyskanie efektu rozmytego tła oraz znacznie ułatwia fotografowanie w kiepskich warunkach oświetleniowych. Niestety niewiele jest na rynku aparatów z tak jasnymi obiektywami i ich ceny też są niemałe. Większość może się pochwalić najniższą przysłoną 4-5.6.

Na koniec smutna wiadomość dla wielbicieli lustrzanek, do najtańszych modeli dołączane są dość kiepskie obiektywy (zwane KIT-owymi). Często są to obiektywy gorszej jakości od tych montowanych w zaawansowanych kompaktach!obiektywy aparatow

Format zapisu

Najpopularniejszy format zapisu, to chyba dobrze znany ci JPG. Najwygodniejszy w użyciu, ale skompresowany i poddany wstępnej obróbce, na którą nie masz wpływu. Bardziej zaawansowane aparaty oferują zapis zdjęć w bezstratnym formacie RAW, który umożliwia potem modyfikację i korektę wielu błędów. Pliki RAW trzeba wywoływać w odpowiednio dedykowanych programach oraz zajmują znacznie więcej miejsca na karcie pamięci niż JPG. Jeżeli aparat służy ci tylko do pstrykania zdjęć i nie zamierzasz ich potem obrabiać na komputerze, to RAW nie będzie konieczny, natomiast jeżeli przymierzasz się do zaawansowanej fotografii, format RAW staje się niezbędny.

Balans bieli

Barwa światła zmienia się w zależności od warunków oświetleniowych. Inna jest w pełnym słońcu, inna przy zachmurzonym niebie, a jeszcze inna, gdy fotografujesz w świetle żarówek. Aby zdjęcie wyglądało naturalnie trzeba dobrać odpowiedni balans bieli. Wszystkie aparaty mają możliwość ustawienia pełnej automatyki balansu bieli. Jednak automat ma to do siebie, że się myli, szczególnie w trudniejszych warunkach oświetleniowych – np. na śniegu, w półmroku, gdy dominuje jeden kolor (np. zieleń lub czerwień). Wtedy otrzymujesz fotografie nienaturalnie zażółcone, zazielenione lub wszystkie osoby na zdjęciu mają zbyt czerwone twarze. W takich sytuacjach świetnie sprawdza się możliwość ręcznego ustawienia temperatury światła, najlepiej według stopni Kelvina.

Stabilizacja

Nikt nie przepada za poruszonymi zdjęciami, rozmazanymi sylwetkami. Zazwyczaj jest to wina ustawienia zbyt długiego czasu. Kiedyś, w epoce aparatów analogowych, przyjmowało się, że nieporuszone zdjęcia „z ręki” można wykonać przy czasie nie dłuższym niż 1/30 sekundy, ale zalecano czasy jeszcze krótsze (1/60 lub 1/125). W aparatach cyfrowych montuje się coraz skuteczniejsze systemy stabilizacji. Hitem sezonu jest stabilizacja pięcioosiowa, która pozwala na wykonanie nieporuszonych zdjęć „z ręki” przy czasie 1/8 sekundy! Oczywiście cały czas mówimy o fotografowaniu obiektów nieruchomych, takich jak architektura czy krajobraz.

Wizjer

Zdjęcia można kadrować przykładając oko do wizjeru lub patrząc na ekran LCD. Wizjer przydaje się najbardziej przy słonecznej pogodzie, gdy na ekranie LCD niewiele widać. Wizjerów zazwyczaj nie posiadają najmniejsze oraz najtańsze aparaty kompaktowe. Duże kompakty wyposażone są w wizjery elektroniczne lecz warto wcześniej sprawdzić ich jakość (najlepsze obecnie mają ponad 2 miliony punktów). Najlepsze są wizjery optyczne, montowane w lustrzankach.

Ekran LCD

Nie dajcie sobie wmówić, że profesjonalista kadruje wyłącznie za pomocą wizjera, a ekran LCD jest jedynie dla fajtłapowatych laików. Nieprawda – ekran LCD to bardzo przydatne narzędzie, ważne aby posiadał odpowiednie parametry, które ułatwiają fotografowanie. Po pierwsze – powinien to być ekran obrotowy umożliwiający zrobienie zdjęcia nad głowami tłumu oraz fotografowanie z bardzo niskiej pozycji, nie zmuszając nas do kładzenia się w błocie. Praktyczny w użytkowaniu ekrany obrotowy montowany jest tak, jak pokazano na poniższym zdjęciu – z zawiasem umieszczonym po lewej stronie obudowy. Niestety, większość producentów non stop eksperymentuje z innymi wariantami mocowania ekranów, przez co znacznie pogarszają ergonomię. Najbardziej kretyńskie rozwiązanie uporczywie lansuje SONY, dlatego nikomu nie polecam aparatów tej firmy.

monitor LCD
Ekran LCD powinien być zamocowany na zawiasie umieszczonym z lewej strony korpusu i pozwalać na jego pełen obrót

Ale nie tylko obrotowość monitora jest ważna – istotny jest jego rozmiar (obecnie 3 cale) oraz rozdzielczość (obecnie nie mniej niż 1 milion punktów). Sprawdzajmy te parametry przed zakupem, ponieważ zdarza się, że aparaty z górnej półki cenowej, oferują kiepskie wyświetlacze (tu znowu kłania się SONY).

Sprawdź też odporność ekranów na zarysowanie, różnice bywają bardzo duże. Ostatnią, przydatną lecz niekonieczną właściwością monitora LCD jest możliwość oczyszczenia go z wszelkich informacji. Pusty ekran bez żadnych cyfr i symboli ułatwia prawidłowe kadrowanie. A jeżeli jesteśmy przy kadrowaniu – jestem zwolennikiem możliwości włączenia siatki pomocniczej (patrz zdjęcie), która ułatwia utrzymanie pionów oraz poziomów, a także projektowanie właściwej kompozycji obrazu.

Technologia dotykowa

Nie jestem pasjonatem ekranów dotykowych, bardziej solidne wydają mi się klawisze, jednak wyjątkowo pokochałem monitory dotykowe w sprzęcie fotograficznym. Świetnie się sprawdzają, gdy muszę szybko ustawić punkt ostrości z boku ekranu, a automatyczne ustawienia ostrości preferują punkty centralne.

Wydajność zasilania

Gorąco zachęcam, aby z aparatem kupować od razu dwie baterie, jednak informacja, że na jednym ogniwie nie da się zrobić nawet 300 zdjęć, powinna nas skłonić do poszukania innego modelu. Przy okazji zwróćmy też uwagę, jak długo trwa ładowanie baterii oraz czy aparat da się ładować bezpośrednio z portu USB (wtedy odpada konieczność wożenia ze sobą ładowarki!).

parametry techniczne
Różne rodzaje baterii do aparatów

Szybkość startu

Najlepsi oferują czas niewiele dłuższy niż 1 sekunda od momentu włączenia, do pełnej gotowości aparatu do pracy. Gorsze modele pełną funkcjonalność osiągają w czasie między 2 a 3 sekundy, co wystarcza, żeby bezpowrotnie stracić okazję zrobienia dobrego zdjęcia w dynamicznej sytuacji.

Rodzaj obudowy

Ma znaczenie, gdy robisz zdjęcia w zmiennych oraz trudnych warunkach (i nie chodzi tu o pobyt na pustyni, tylko spacer po plaży). Zanieczyszczenie matrycy kosztuje. W lustrzankach w granicy 80 zł, a w kompaktach już około 200 zł. Najlepsze obudowy są wykonane ze stopów magnezowych, najgorsze z kiepskiego plastiku bez uszczelnień. Minimum, to plastikowa lecz uszczelniona obudowa.

Szybki autofokus

Autofokus, to automatyczne ustawianie ostrości. Powinien być szybki i precyzyjny. Nie zawsze tak jest. Unikaj aparatów, które długo szukają punktu ostrości, przed zakupem szukaj informacji o szybkości i celności ostrzenia.

Rozmieszczenie gniazd baterii, kart pamięci i innych wyjść zewnętrznych

Jeżeli często korzystasz ze statywu, to rozmieszczenie gniazd baterii i slotu kart pamięci będzie dla ciebie bardzo ważnym parametrem. Niektórzy producenci potrafili tak je wkomponować w bryłę aparatu, że zarówno kartę, jak i baterię wymienisz nawet wtedy, gdy aparat jest zamontowany na statywie, bez konieczności odkręcania sprzętu, co bywa dość upierdliwe. Jeżeli zamierzasz korzystać z oddzielnego mikrofonu lub innych elementów zewnętrznych, sprawdź czy kable podłączone do dedykowanych gniazd nie kolidują z obrotowym ekranem!

parametry techniczne
Takie rozmieszczenie gniazd nie jest zbyt fortunne, bo ogranicza korzystanie z obrotowego monitora LCD

Ergonomia

Zazwyczaj jest ona przyzwoita, szczególnie w sprzęcie z trochę wyższej półki, ale nie zawsze tak bywa. Niektóre aparaty pozbawione gripa lub antypoślizgowego materiału obudowy, mogą łatwo wymknąć ci się z ręki.

Własne ustawienia

Dobrze, gdy aparat posiada możliwość zapamiętania własnych ustawień oznaczonych literą „C” – w każdej chwili możesz je przywołać jednym ruchem. Niezbędne są też przyciski „fn”, pod którymi definiujesz jedną, bardzo istotną dla ciebie funkcję.

Funkcjonalne ISO

Niemal wszystkie aparaty mają ogromną rozpiętość ISO od 100 do kilku tysięcy. Najlepsze zdjęcia wychodzą przy niskim ISO. Ale gdy warunki oświetleniowe się pogarszają, trzeba używać wyższego ISO. Im wyższe ISO, tym większa szansa na pojawienie się szumu. Szum objawia się brzydkim, czarnym kropkowaniem, jakby zdjęcie zapadło na wietrzną ospę. Użyteczne ISO, to najwyższe ISO przy którym nie widać widocznego szumu. Część aparatów użyteczne ISO posiada na poziomie 400, w innych spokojnie będzie można robić zdjęcia bez szumu przy ISO ponad 1000. Oczywiście, lepiej wybrać drugą opcję.

Ciekawostki:

W niektórych modelach aparatów można spotkać się z przydatnymi gadżetami. Na przykład post-focus umożliwia ustawienie punktu ostrości po zrobieniu zdjęcia, wbudowany filtr szary ułatwia uzyskanie efektu rozmytego tła, a łączność wi-fi pozwala na zdalne sterowanie aparatem z poziomu smartfona czy laptopa.

Parametry techniczne – podsumowanie

Niestety, w sprzedaży nie ma aparatu, który idealnie spełniałby wszystkie opisane przeze mnie kryteria. Trzeba iść na kompromisy i podzielić parametry techniczne aparatów na: niezbędne, bardzo przydatne i fajne, ale niekonieczne.

Dla mnie absolutnie niezbędny jest dobry obiektyw. Poza tym musi być: format zapisu w RAW, szybki i celny autofokus, pojemna bateria (minimum 300 zdjęć), dobry jakościowo wizjer oraz wysoka rozdzielczość ekranu LCD.

Bardzo ważne są: obrotowy ekran LCD z zawiasem umieszczonym na lewej krawędzi, funkcjonalne ISO ponad 800, szczelna obudowa oraz gotowość do pracy w czasie do 1,5 sekundy. Marzą mi się też jasne obiektywy, ale na razie jest ich tak niewiele w sprzedaży, że z bólem serca pracuję z tymi ciemniejszymi.

Gdzie szukać merytorycznych recenzji?

Najczęściej polegam na recenzjach zamieszczanych na stronie Fotopolis. Gdy już wybiorę interesujące mnie modele, porównuję z recenzjami zamieszczanymi na : Świat Obrazu, gdzie niestety trzeba się logować oraz Fotoblogia .

Jeżeli poradnik okazał się dla ciebie pomocny, daj o tym koniecznie znać w komentarzach.

Gdy podejmiesz decyzję o zakupie i zamierzasz dokonać transakcji internetowej, to kliknij w baner, który znajduje się poniżej, dzięki afiliacji zarobię parę groszy. Dziękuję 🙂

 

7
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
BabowniaDawid LasocińskiDreptak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dreptak
Gość
Dreptak

Jutro ma przyjść aparacik – z grubsza spełnia moje warunki. Podstawowy jest taki, że jest tani! 🙂
A poza tym można w nim użyć ręcznego ostrzenia i zoomu. Dla mnie ten brak był strasznym ograniczeniem! Z autofokusem, jaki by świetny nie był, nie jestem w stanie wykonać zdjęcia ptaka na drzewie, czy w gnieździe. Na dobre portrety machnąłem już dawno ręką.
Oczywiście, że wolałbym dobrą lustrzankę z trzema niezłymi obiektywami, ale…

Babownia
Gość

Tym razem Dreptak był szybszy 😀 ale życie mnie zwolniło 😉 Nawet nie wiesz, jak bardzo jestem Ci wdzięczna za ten cykl. Te zdjęcia to takie marzenie z czasów liceum jeszcze … A teraz Twoje wpisy i moje coachingowe zasoby pozwalaja mi zmierzyć się z marzeniem o aparacie i fotografii. DZIĘKUJĘ. Z serducha. I mam nadzieję, że kiedyś będzie nam dane spotkać sie w realu 🙂 Wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku, tego co sobie wymarzysz Dawid 🙂