dobre zdjęcia zimowe

Zdjęcia zimą – o czym należy pamiętać?

Zima jest jednym z trudniejszych tematów. Niedostatek światła i duże kontrasty spowodowane przez śnieg, stawiają przed fotografującymi wyzwania, które wymagają opanowania wiedzy i przyswojenia pewnych umiejętności technicznych, gdyż automatyka aparatów często zawodzi.

Najwięcej problemów przysparza śnieg. Na zdjęciach nierzadko wychodzi jako jednolicie biała lub szara plama. Również jego barwa pozostawia dużo do życzenia – bywa niebieskawa, żółtawa, różowa, a raz uzyskałem odcień lekko zielonkawy.

zima w górach
Zima w Górach wygląda najpiękniej

Zanim przeczytasz artykuł do końca i dowiesz się jak robić zdjęcia zimą, przejrzyj wpierw swoje zimowe fotografie i zastanów się, co ci w nich najbardziej przeszkadza, z czego jesteś niezadowolony. Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w tekście, napisz o swoim problemie w komentarzu lub wyślij maila, wspólnie na pewno znajdziemy rozwiązanie.

zdjęcia zimą
Zima w Łodzi

Zdjęcia zimą – po pierwsze barwa

Warto zaprzyjaźnić się z balansem bieli (WB – white balance). Mało który aparat podoła temu zadaniu, jeżeli zostanie ustawiony w trybie automatycznym (AWB). Wygrani są ci, którzy mogą regulować balans bieli w stopniach Kelvina. W poradnikach fotograficznych można znaleźć informację, że najlepiej ustawić temperaturę barwową na 5600 stopni. Przy słonecznej pogodzie ta rada się sprawdza, jednak przy gorszym oświetleniu niebieskawy, zimny odcień, mnie osobiście przeszkadza. Preferuję cieplejsze kolory, więc wybieram przedział 6000-6500 stopni Kelvina.

Co robić, gdy aparat nie dysponuję regulacją w stopniach Kelvina? Zaawansowane kompakty, bezlusterkowce i lustrzanki na pewno posiadają możliwość zaprogramowania własnych ustawień balansu bieli – poeksperymentuj z nimi. Zachęcam też do wykonania serii próbnej zdjęć z użyciem wszystkich dostępnych zdefiniowanych ustawień balansu bieli (słońce, cień, chmury, światło lamp żarowych, światło świec) i wybrania twojej ulubionej. „Cień” i „chmury” zabarwią śnieg na żółtawo, co dobrze wygląda przy pochmurnej pogodzie, „słońce” da odcień niebieski.

dobre zimowe zdjęcia
Zdjęcia zimą o zachodzie słońca mają różowe zabarwienie

Format RAW

Jeżeli twój aparat oferuje możliwość zapisu zdjęć w formatach RAW i JPG, to zimą korzystaj z tego pierwszego. Oczywiście trzeba go potem poddać obróbce komputerowej, ale jeżeli popełnisz błędy, to da się je skorygować. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie błędy są naprawialne. Gdy jakiś obszar zostanie niedoświetlony lub na zdjęciu wystąpią zbyt mocne kontrasty, to nawet format RAW i obróbka komputerowa niewiele ci pomogą.

Kompensacja ekspozycji

Automatyka aparatu gubi się na śniegu, dlatego jeżeli chcesz uzyskać plastyczną fakturę białego puchu, a nie jednolicie białą lub szarą plamę, to korzystaj z możliwości kompensacji ekspozycji – ustaw ją od +1 do +2 stopni.

zdjęcia śniegu
Pokaż fakturę śniegu

Programy

Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w ustawieniach RAW, balansu bieli i kompensacji ekspozycji, to możesz użyć programów zdefiniowanych. Na pewno twój aparat posiada program „Plaża”, czasami z dodatkiem „Śnieg”. Korzystaj z niego, gdy robisz zdjęcia przy śnieżnej pogodzie (przy braku śniegu się nie sprawdzi).

Zdjęcia zimą – czego unikać?

Unikaj fotografowania nieba przy szaroburej pogodzie . Ta zasada obowiązuje nie tylko zimą. Jeżeli chcesz oddać fakturę śniegu unikaj drzew i dużej ilości ciemnych elementów, bo aparat będzie chciał wszystko uśrednić i całość wyjdzie nijako. Najlepsze zdjęcia wychodzą w słońcu, gdy na śniegu rysują się cienie. Wieczorne zdjęcia, ze względu na barwę światła, mogą być zaróżowione.

zdjęcia zimowe
Gdy brakuje słońca unikaj pokazywania nieba

Kilka pomysłów na zimowe zdjęcia

Co fotografować zimą? Najpiękniejszym zjawiskiem jest szadź. Drobne igiełki lodu widoczne na drzewach, krzakach i słupach. Występuje rzadko, a jeżeli się pojawi, bardzo krótko się utrzymuje. Trzeba ją fotografować rano, bo gdy słońce wzejdzie wyżej nad horyzont, cała szadź znika w mgnieniu oka, czasami w przeciągu 5-10 minut jest już po efekcie

szadź
Zdjęcia zimą – szadź

Częściej zimą występuje lód, niż mróz, więc czemu nie uwiecznić lodu na fotografii? W nieogrzewanych budynkach maluje on przepiękne kwiaty na szybach (tylko rano!), tworzy ciekawą fakturę na kałużach, sprawia, że zwykłe rzeczy stają się na chwilę niezwykłymi.

zimowe zdjęcia
Faktura lodu

Gdy brakuje słońca lepiej nie fotografować rozległych plenerów, bo wyjdą nijako. Skup się na drobnych elementach – lusterkach zaśnieżonych aut, czy przysypanych śniegiem rowerów.

Szukaj kolorów. Zimą nie ma ich zbyt wiele, ale są przecież znaki drogowe, tabliczki informacyjne, owoce róży czy berberysu. Nawet bez słońca ładnie zakomponują się na zdjęciu w kontraście ze śniegiem. Pamiętaj, że zbyt ostre kolory, na przykład kurtek narciarskich, mogą zdominować zdjęcie zmieniając kolorystykę. Szczególnie agresywna jest ostra zieleń oraz czerwień (wiele aparatów kiepsko sobie radzi z kolorem czerwonym!).

zimowa fotografia
Zdjęcia zimą – szukaj kolorów

 

jak fotografować zimą
Krzewy o czerwonych owocach pięknie wyglądają zimą

Warto też wykorzystać monochromatyczność zimy i robić zdjęcia czarno-białe. Świetnie na takich fotografiach wychodzą samotnie rosnące drzewa.

Zdjęcia zimą – podsumowanie:

  • zadbaj o balans bieli (5600-6500 stopni Kelvina)
  • – używaj formatu zapisu RAW
  • – ustaw kompensację ekspozycji na +1 do +2 stopnie
  • – gdy nie ma słońca, unikaj rozległych krajobrazów, nie fotografuj nieba
  • – poluj na szadź, mróz i kolory, rób też zdjęcia czarno-białe

Masz swoje patenty na zdjęcia zimowe? Podziel się nimi w komentarzach. Zima nadal sprawia ci problemy? Nie bój się prosić o pomoc.

Szadź
Zdjęcia zimą – szadź

12
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
UltraKamilSlow FixJuliaZołza z kitką Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Matka na Szczycie
Gość

A ja właśnie nie lubię zdjęć w pełnym słońcu, ale to pewnie kwestia gustu i przyzwyczajeń 🙂 A jeśli chodzi o góry, to najlepiej robić zdjęcia o świcie, albo tuż przed zachodem, bo boczne światło najpiękniej wydobywa wszystkie ich załomy i szczegóły 🙂

Zołza z kitką
Gość

Zima w Twoim wykonaniu jest po prostu piękna!

Julia
Gość

W tym roku nie miałam jeszcze przyjemności do zimowej fotografii. Niestety w mieście brakowało takiej możliwości ze względu na brak odpowiedniej aury. Dzięki Ci serdeczne za podpowiedzi. Myślę, że na pewno je sprawdzę przy nadarzającej okazji. Ciekawi mnie ta zmienność kompensacji ekspozycji. Tego parametru jeszcze nie tykałam. Chciałam najpierw ogarnąć podstawy manualne 🙂 Pozdrawiam serdecznie i rada jestem, że trafiłam na Twoją stronę 🙂

Slow Fix
Gość

Cudne te Twoje zimowe zdjęcia 😍 a czy masz patenty na robienie zdjęć zimowych aparatem w telefonie?

Kamil
Gość

Kilka fajnych wskazówek 🙂 Nie mam niestety lusterka, ale w kom galaxy s7 jest trochę opcji bardziej zaawansowanych, więc będzie można coś wykorzystać 🙂

Ultra
Gość

Dziękuję za cenne rady. To fotografowanie nieba przy braku słońca to u mnie standart.
Serdecznie pozdrawiam